Money and Energy – Bruce Lipton

Bruce Lipton jest twórcą nowej biologii, która – o czym mówiłem wcześniej – zmienia cywilizację i świat, w którym żyjemy. Jesteśmy w trakcie ewolucji, a nawet rewolucyjnych zmian, jakie zachodzą w naszym życiu.

Bruce Lipton nawiązuje tutaj do świata pogrążonego w kryzysie, szczególnie w kryzysie finansowym, który jeszcze w tym momencie odczuwalny jest na całym świecie.

Dlaczego to jest istotne?

 

Ważna jest tutaj świadomość biologiczna, świadomość uczenia samych siebie, która wyłania się ze światowego kryzysu finansowego. Mówiąc najprościej- pieniądze są ekwiwalentem energii.

Możemy kupić energię za pieniądze. Ma to znaczenie, ponieważ jeśli jesteśmy oszczędni i troszczymy się o swoje pieniądze, o stan konta – mamy tą energię na swoim koncie bankowym, energię, dzięki której możemy żyć. Jeśli ją marnujemy, trudniej będzie przetrwać. Nie wyrzucajmy zatem pieniędzy.

Jest to bardzo ważne w kwestii naszego zdrowia, naszej biologii i świata, który tworzymy.

Nasz system biologiczny, nasze komórki opierają się na energii. Bez energii nie ma życia, więc zasadniczo mamy pewien zasób energii, który daje nam życie.

Prawdę mówiąc energia występuje w ciele w postaci molekuł ATP, reprezentującymi jednostki energii.

Biolodzy nazywają ATP oficjalna walutą. ATP jest znaczące, bo jego molekuły są jak jednostki benzyny, jak galon paliwa, które zasilają zachodzące w nas procesy biologiczne. A zatem potrzebujemy ATP żeby żyć.

W naszym ciele znajduje się konto z ATP. Ale pytanie jak używamy ATP?

I oto istotny fakt: 25% całej energii w naszym ciele używana jest do obsługiwania mózgu. Nagle uświadamiamy sobie, że mózg używa energii w takim stopniu, jak maratończyk mięśni. Aktywność mózgu i mięśni są w zasadzie takie same.

Dlaczego to ważne? Bo kiedy używamy swojego mózgu, kiedy myślimy – korzystamy z energii.

Dlaczego to jest istotne? Odpowiedź jest prosta. Sposób w jaki myślimy, niekoniecznie jest produktywny.

Tak naprawdę nasze myśli wywołują efekt odwrotny, bo myśli tworzą rzeczywistość, z którą musimy się zmagać. Musimy zatem stać się świadomi swoich myśli.

Dlaczego to ważne? – Ponieważ myśli reprezentują jednostki energii i za każdym razem jak myślimy, korzystamy z energii.

To jest bardzo istotne, ponieważ jeśli dostalibyśmy książeczkę czekową do swojego konta bankowego, nie pójdziemy wtedy na ulicę wypisywać ludziom czeki…mówiąc „ej gościu, nieźle wyglądasz, masz 10 zł.” Albo „idź kup sobie autko, dziewczynko, oto 1000 zł.”

Nie rozdajemy swoich pieniędzy, bo oddawanie swoich pieniędzy, to oddawanie swojego życia. Stajemy się bardzo oszczędni, kiedy trzymamy w ręku książeczkę czekową.

Mamy w swoim ciele budżet energetyczny. To energia utrzymuje nas przy życiu.

 

Kiedy zaczynamy używać energii i wypisujemy czeki – rozdając pieniądze, nie dostaniemy tej energii z powrotem. To ważne, ponieważ biologia pokazuje nam, jak nasze myśli kształtują rzeczywistość.

Jeśli zaczynamy inwestować w myśli, które przynoszą odwrotny skutek, myśli takie jak: „strach”, „co mam teraz zrobić”, ‘jak mam uciec od tego problemu”, „to na pewno się nie uda”- to są to myśli negatywne.

Musimy sobie uświadomić pewną rzecz: nie tylko używamy swojej energii do tego, aby mieć te myśli, ale te myśli to również to, co pojawia się w naszej rzeczywistości. To na czym się skoncentrujemy zostanie zamanifestowane przez nasz umysł jako rzeczywistość.
Wspaniały cytat z Bhagawana Dasa: „ Martwienie się to modlenie się o coś, czego nie chcemy. Przestańmy się zatem martwić.”
Kiedy się martwimy, mamy w swoim umyśle różne sprawy czy problemy, które nas denerwują lub przerażają. Im dłużej przechowujemy je w swoim umyśle, tym dłużej umysł przekształca je w rzeczywistość.

Jaki jest przekaz na ten miesiąc?

 

Należy stać się energetycznie oszczędnym w zakresie swoich pieniędzy i swojego ciała.
Nasze myśli opierają się na energii, nasza interakcja z życiem opiera się na energii. Jeżeli chcemy przetrwać musimy sobie uświadomić jedną, bardzo istotną rzecz: wkładamy energię, we wszystko co robimy w swoim życiu.

Dlatego też zacznijmy obserwować co robimy, ponieważ jeśli wkładamy energię w sprawy, których nie możemy zmienić – a, to dokładnie tak samo jak byśmy wypisywali czeki i wyrzucali pieniądze, nie otrzymując nic w zamian – to wówczas musimy się zastanowić i to za każdym razem, czy użycie tej energii prowadzi do poprawy naszego życia czy to tylko strata tej energii.

Czy zastanawialiśmy się, że przy angażowaniu się w kłótnię na temat polityki, tracimy ogromną ilość energii? Podobnie, kiedy kłócimy się na przykład na meczu piłkarskim, która drużyna jest lepsza i zwycięży czy też kiedy nieprawidłowo łączymy posiłki i na dodatek te przetworzone, rafinowane.

Czy w ten sposób zmienimy świat? Nie.

 

Czy chcemy spożywać całą swoją energię na to, by zmienić sposób życia innych, by uczynić ich zdrowym podczas, gdy oni nie są na to gotowi?

Postępując w ten sposób zmarnowalibyśmy swoją energię.

Bardzo interesujące jest to, że jeżeli dostalibyśmy od innej osoby energetyczną książeczkę czekową i ta osoba poprosiłaby nas, abyśmy wypisywali czek za każdym razem, kiedy przychodzi nam do głowy jakaś myśl – to byśmy to robili bez zastanowienia?

Musielibyśmy wtedy spytać samego siebie: czy ta myśl wpłynie na poprawę naszego życia czy też na jego pogorszenie?

Kiedy zaczynamy to sobie uświadamiać, to wtedy kierujmy swoim postępowaniem w taki sposób, że wkładamy swoją energię w takie działania, które poprawią nasze życie i dadzą nam szansę by przetrwać, ale także aby wyjść poza przetrwanie i rozkwitnąć.

Ma to znaczenie w każdym czasie, a szczególnie w tym burzliwym, kryzysowym.

Im więcej myślimy negatywnie, im więcej myślimy o strachu, kiedy przemawia przez nas nienawiść, złość czy gniew – nie tylko marnujemy swoją energię, ale zgodnie z poglądem biologii, te negatywne myśli czy stres, okradają nas z energii i powodują choroby.
Zadanie na ten miesiąc.

Popatrzmy na to w następujący sposób:

Mamy budżet życiowy. Ten budżet to reprezentacja naszego życia. Jeśli dysponujemy mądrze swoim budżetem, wkładamy swoje myśli, energię, pieniądze w takie działania, które poprawią nasze życie, wspólnotę, w której żyjemy i będą wspierać ewolucję, którą przechodzimy, zamiast marnować swoją energię, walcząc z panującym systemem zdrowotnym, który powoli się rozpada – to naszą szansą na wydostanie się z tego systemu jest zbudowanie czegoś trwalszego, a to da nam wszystkim spokojne i zdrowe życie.

Bruce Lipton ma nadzieję, że zrozumieliście Państwo ten przekaz i życzy, abyście umieli zachować swoją energię, abyście kreowali i manifestowali piękno i radość, zamiast zmartwienia.

Bydgoszcz, dnia 9 kwietnia 2014r.
Przygotował: Kazimierz Szafranek
Fundacja ”Zdrowie i Życie”